Oferta producentów zabawek jest naprawdę olbrzymia i właśnie z tego powodu nie trudno o kompletnie pogubienie się w sprawie. Przeważnie kuszą nowych potencjalnych klientów kolorem czy dźwiękiem. Przy tak szerokiej gamie zabawek wybór tej konkretnej wcale nie jest taki prosty i wybór może przysporzyć nam naprawdę wiele problemów. Nie zawsze możemy zaufać reklamie, którą widzimy, przeglądając na przykład internet. Z tego też powodu warto wiedzieć jakie cechy powinna mieć dobra zabawka. Jak wcześniej wspomniałem wybór, wcale nie będzie łatwy.

W jakim celu kupujemy zabawkę?

Dobór właściwej zabawki dla naszego dziecka jest pewnego rodzaju procesem. Na samym początku musimy się zastanowić nad celem zakupionej zabawki. Wystarczy zadać sobie pytanie, po co kupujemy dziecku określoną zabawkę? Czy jej głównym zadaniem będzie zajęcie dziecka, podczas kiedy rodzice są zajęci?, albo czy ma służyć jako zabawka, która pomoże w utworzeniu kompletnie nowych zabaw między rodzicem a dzieckiem?  

Odpowiednia zabawka rozwija

Najlepsza zabawka to taka, która rozwija i pobudza do aktywności. Zabawki masowe stały się rozwiązaniami gotowymi podającymi na tacy rozwiązania, przez co stają się bierne. Dobre zabawki poprzez zabawę będą uczyć oraz rozwijać. Dobrze dobrana zabawka rozwija myślenie logiczne i przestrzenne, koordynację, kreatywność, jak również zdolności werbalne. Im prostsza zabawka tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że bardziej pobudzi do zabawy. Zabawki, które się poruszają, świeca i grają, są jedynie chwilową rozrywką dla dziecka. Dobra zabawka to taka, która otwiera wiele różnych możliwości. Przykładem takiej zabawki są najprostsze drewniane klocki, które mają niemal nieskończoną ilość kombinacji i można z nich pomocą zbudować naprawdę wiele budowli. 

Bezpieczeństwo

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo dziecko podczas zabawy z nową zabawką. Dlatego też musi zwrócić uwagę czy zabawka została starannie wykonana, pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń, niedoróbek czy niebezpiecznych elementów.