Wiek niemowlęcy to pierwszy rok życia malucha. W małym organizmie zachodzi wtedy wiele zmian, a rozwój jest bardzo dynamiczny. Początkowo przez większość czasu dziecko śpi lub je. Wybierając zabawki, warto zapoznać się z umiejętnościami, jakie dziecko nabywa na danym etapie rozwoju. Na jakie zabawki dla dzieci w wieku niemowlęcym warto postawić, aby przydały się zarówno rodzicom, jak i maluszkowi?

Na początek – karuzela

Tuż po narodzinach warto postawić na karuzelę montowaną nad łóżeczkiem. Początkowo maluszek potrafi tylko leżeć i się przyglądać, dlatego taka ozdoba może go zaciekawić. Lepiej postawić tutaj na intensywne kolory niż beże i szarości, ponieważ maluch nie widzi jeszcze wyraźnie. Można też zrezygnować z dodatków pozytywki, aby nie przytłaczać dziecka tyloma bodźcami.

Kolejny krok – grzechotki

Grzechotki to klasyczna zabawka, której prawie zawsze pojawia się w domu z niemowlakiem. To bardzo praktyczne akcesorium. Początkowo maluch może uczyć się zwykłego chwytania przedmiotu. Następnie nauczy się go podnosić, a grzechotka wyda przy tym charakterystyczny dźwięk. Radość malucha gwarantowana!

Na ząbki – gryzaki

To zabawka, która została stworzona po to, aby ją gryźć. Dlatego najważniejszym aspektem tutaj jest bezpieczeństwo i najwyższa jakość wykonania. Gryzaki nie zostały stworzone po to, aby stymulować dodatkowo zmysły dziecka, tylko po to, aby ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się ząbków. Często gryzak jest połączony z grzechotką.

Wielozmysłowa stymulacja – maty edukacyjne

Maty edukacyjne to wielofunkcyjne zabawki, które jednak wiążą się już z większym wydatkiem. Mogą być jednak zbawienne dla rodziców, ponieważ zaciekawiony maluch potrafi przez dłuższy czas na niej leżeć. Nie sprawdzi się jednak dla pociech, które już raczkują, ponieważ będą ciągle z maty schodziły. Taka mata składa się z wielu ruchomych elementów, które przykuwają uwagę dziecka. Maluch potrafi już się przekręcać, ruszać główką i sięgać rączkami do poszczególnych miejsc, dzięki czemu potrafi w pełni skorzystać z zalet maty edukacyjnej.